SAD

Izabran Trampov državni sekretar: Kritičar je Kine i Kube, snažno podržava Izrael

Američki Senat je jednoglasno potvrdio republikanskog senatora Marka Rubia, oštrog kritičara Kine i nepokolebljivog zagovornika Izraela, za državnog a predsjednika Donalda Trampa.
AP Photo/Mark Schiefelbein

Senat je podržao Rubia s 99-0 glasova, nekoliko dana nakon što je dugogodišnji član senatskih odbora za vanjske odnose i obavještajne poslove prošao saslušanje u Kongresu za potvrđivanje.

Rubio je postao prvi od Trampovih kandidata za kabinet kojega je potvrdio Senat, samo nekoliko sati nakon što je predsjednik položio zakletvu za drugi mandat u Bijeloj kući.

Ove nedjelje očekuju se druga glasanja o Trampovim kandidatima.

„SAD mora promijeniti smjer“

Rubio (53) oštar je kritičar Kine i zagovornik Izraela. Sin imigranata s Kube, takođe se zalaže za oštre mjere protiv ostrva kojim vladaju komunisti i njegovih saveznika, posebno protiv vlade venecuelanskog predsjednika Nikolasa Madura.

Tokom saslušanja u Kongresu upozorio je da SAD mora promijeniti smjer kako bi izbjegao da se više oslanja na Kinu i obećao čvrstu vanjsku politiku usmjerenu na američke interese.

Rubio je takođe rekao da bi američka politika trebala biti da rat u Ukrajini mora prestati.

Rekao je da bi postizanje sporazuma o prekidu borbi uključivalo ustupke i Moskve i Kijeva, te je sugerisao da bi Ukrajina morala odustati od svog cilja da povrati svu teritoriju koji je Rusija zauzela u posljednjoj deceniji.

Rubio je prva osoba latinoameričkog porijekla koja služi kao glavni diplomata u zemlji.

Ostavite komentar

0 Komentari
Inline Feedbacks
View all comments

Najnovije

Povezani članci