Odavno se Novi ne može promovisati kao “grad sunca, cvijeća i zelenila”. Ubrzano mijenja vizure, nestaju zelene površine. Surlaš je destregao kanarske palme, ali mnogi investitori i palme i sve, od šikara do kultivasinih zasada čepresa, borova, hrastova, agruma… Betonske građevine se “naslanjaju” jedna na drugu, more ni sa uzvišica mnogi više ne mogu vidjeti.
“Preko noći” niču zgrade i vile s apartmanima i stanovima za rentiranje i prodaju. Graditelji koriste to što je 50 odsto područja hercegnovske opštine bez planske dokumentacije, a izdavanje dozvola i kontrola su u nadležnosti državnih resora u Podgorici.
U lokalnoj upravi potvrđuju za Novski portal da je veliki problem divlja gradnja. Ne mogu je zaustaviti sve dok se izdavanje građevinskih dozvola i kontrola ne vrate u nadležnost opština. Sekretar za prostorno planiranje i izgradnju Vladislav Velaš, iznosi za Novski portal, drastičan primjer.
“Čak isti investitori započinju i četvrti objekat bez urednih papira i bez plaćenih komunalija Opštini Herceg Novi. Iako je Sekretarijat zvanično poslao dopis inspekciji sa jasnim i preciznim podacima, na žalost, izostao je odgovor i pravovremena reakcija. Odgovor investitora je da je započeo prošle nedjelje i četvrti objekat. Svi objekti su mu u prvoj ili drugoj zoni. U državi je sada sve postavljeno da se favorizuje taj tip gradnje”, kazao je Velaš za Novski portal.
Opštinska komunlna inspekcija može samo da proslijedi zahtjev građevinskoj inspekciji, koja je sada pripojena Ministarstvu prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine. Samo ta inspekcija može da zaustavi radove i kažnjava.
“Primjetno je i da u trci za ekstra profitom investitori često ne vode računa ni o kvalitetu niti poštuju elementarne standard gradnje. Prikopčani su na elektro i vodovodnu mrežu, ali Opštini ne plaćaju ništa. Samo grade”, navodi Velaš.
To potvrđuje koliko je suzbijanje divlje gradnje sistemski neophodno riješiti, te da, kako tvrdi Velaš, centralizacija samo nanosi štetu lokalnoj upravi.
“U Herceg Novom više grade nelegalno stranci nego mještani. To su ljudi koji su navikli tako da rade da bi ostvarili ekstra profit. Jednostavno ne poštuju ni državu niti grad u kome žive. Da bi se situacija promijenila potrebno je da država promijeni sistem legalne gradnje. Jer, ako Opština bude kontrolisala gradnju i izdavala građevinske dozvole imaće i veći interes da natjera investitore da plaćaju sve naknade i poštuju zakon”, ubijeđen je Velaš.
Ne treba zaboraviti ni da se sama lokalna uprava nije “proslavila” usvajanjem urbanističkih planova, čija izrada ide presporo. Osim toga, i česte promjene u Ministarstvu prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine odgovaraju nelegalnim graditeljima.