Hrebičkova: Pravi razlog za stvaranje evropskih zajednica nije bolja ekonomija, nego da se održi dugoročni mir

Povodom obilježavanja 20 godina od članstva Češke u Evropskoj uniji ambasadorka Janina Hrebičkova ocijenila je, na Pravnom fakultetu u Podgorici, da Evropska unija predstavlja najveći mirovni projekat i da članstvo za Češku predstavlja slobodu.

“Naše članstvo u EU i NATO je osnova naše bezbjednosti, prosperiteta i stabilnosti. Istorijski gledano, pravi razlog za stvaranje evropskih zajednica nije bolja ekonomija, nije bolja trgovina, nego da se održi dugoročni mir i da sa omogući Evropljanima da žive u tom miru. Prije 20 godina Češka se vratila porodici vrijednosti, kojoj smo oduvijek pripadali. Prije nego što su nas iz nje otrgli nacisti i okupacija, a kasnije sovjetski uticaj i njihova okupacija”, poručila je Hrebičkova.

Hrebičkova dalje navodi da EU nije savršena ali i da je Češka u EU stekla veliku korist u svim sferama svakodnevnog života.

“Naučili smo se da razumijemo što znači istinska sloboda i dostojanstvo i da nas spremnost na promjene uči da se razvijamo zarad budućeg prosperiteta svih drugih generacija – to su evropske vrijednosti za nas i šta nam one znače”, kaže Hrebičkova.

Ističe da na prvi pogled članstvo u EU Češkoj Republici je mnogo pomoglo.

“Zahvaljujući članstvu u EU češki preduzetnici i kompanije mogu bolje i lakše da izvoze i trguju. Takođe, omogućili su nam da utvrdimo svoje korijene u liberalno demokratskom sisitemu, vratili smo se u Zapadni krug i rekli ‘doviđenja’ tom Istočnom krugu Sovjetskog saveza. Kako je svojevremeno pisao Kundera mi smo bili kao oteti Zapad”, navela je Hrebičkova.

Hrebičkova je takođe istakla da se u februaru 2022. desila ruska agresija na Ukrajinu te da se u tom trenutku sva Evropa probudila i da je Rusija pokazala svima kako želi da razbije međunarodni poredak i zauzme teritoriju po sistemu „zavadi pa vladaj“, ističući da je Rusija i sada ozbiljna u tome, te da Češka to najbolje zna.

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević istakla je važnost u tome da proces proširenja ostane aktivan i dinamičan.

„Maglovitost u pristupanju koja je postojala do prije nekoliko godina bila je izazvana izostankom iskrene predanosti aspiranata za članstvo, ali i pasivnom ulogom Evropske unije na području Zapadnog Balkana, čime se i stvorio određeni zamor. Na kraju sada imamo jedan konsenzus koji u političkom smislu, mogu reći, zaista, po prvi put i nije deklarativan“, istakla je Gorčević.

Kako navodi, po prvi put cijelo odruštvo radi vrlo predano kada su u pitanju evropske integracije i da se osjeća jedna posebna energija među građanima.

Ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić-Stojanović kazala je da se na obrazovanju radi više nego ikada i da su teme po pitanju reformi u obrazovanju u fokusu.

„Sve druge reforme mogu biti značajne i jesu značajne, ali ukoliko ne sprovodemo reforme u obrazovnom sistemu, onda nijedna naša priča dugoročno nema smisla. Moguće da ćemo dobiti neke pohvale, dobićemo sigurno i neke štrikove u procesu pristupanja EU, međutim sve reforme i sve promjene koje moramo sprovesti u ovom društvu treba da sprovedu upravo ljudi. Mi računamo da su to mladi ljudi“, istakla je Jakšić-Stojanović.

Ostavite komentar

0 Komentari
Inline Feedbacks
View all comments

Najnovije

Povezani članci