Greenpeace najavio žalbu

Greenpeace izgubio na sudu od naftne kompanije, mora joj isplatiti 608 miliona eura

Porota u Sjevernoj Dakoti u SAD-u proglasila je Greenpeace odgovornim za klevetu naloživši mu da plati više od 660 miliona dolara (608 miliona eura) odštete naftnoj kompaniji zbog uloge ekološke grupe u jednom od najvećih protesta protiv fosilnih goriva u istoriji SAD-a, piše BBC.

Teksaška kompanija Energy Transfer takođe je optužila Greenpeace za neovlašćeni ulazak, ometanje i građansku zavjeru vezano uz demonstracije protiv naftovoda Dakota Access prije gotovo decenije. U tužbi, podnesenoj na državnom sudu, tvrdi se da je Greenpeace stajao iza „nezakonitog i nasilnog plana za nanošenje finansijske štete Energy Transferu“.

Greenpeace, koji je najavio žalbu, rekao je prošlog mjeseca da bi zbog ovog slučaja mogao biti prisiljen na stečaj i okončanje više od 50 godina aktivizma.

Hiljade protestanata

Protesti protiv naftovoda u blizini rezervata Standing Rock Sioux privukli su hiljade ljudi, ali Greenpeace je tvrdio da nije vodio demonstracije i da tužba prijeti slobodi govora. Umjesto toga, rekli su da su proteste vodile lokalne domorodačke vođe koje su se protivile naftovodu.

Deveteročlana porota donijela je juče presudu nakon dva dana vijećanja. Slučaj je vođen na sudu u Mandanu, oko 160 km sjeverno od mjesta gdje su se održavali protesti.

Do 313 miliona eura štete

Trey Cox, advokat Energy Transfera, rekao je tokom završnih argumenata da su Greenpeaceove akcije prouzročile između 265 i 340 miliona dolara (244 i 313 miliona eura) štete. Zatražio je od porote da kompaniji dodijeli taj iznos, plus dodatnu odštetu.

Izgradnja naftovoda Dakota Access privukla je međunarodnu pažnju tokom prvog mandata predsjednika Donalda Trampa kad su indijanske grupe postavile kamp pokušavajući blokirati njegov prolazak blizu Standing Rocka.

Protesti, koji su uključivali činove nasilja i vandalizma, počeli su u aprilu 2016. i završili u februaru 2017. kad su Nacionalna garda i policija raščistili demonstrante.

Vrhunac protesta uključivao više od 10 hiljada ljudi

Kako piše BBC, na vrhuncu protesta je na licu mjesta bilo preko 10.000 osoba. Grupa je uključivala više od 200 indijanskih plemena, stotine američkih vojnih veterana, glumaca i političkih vođa – uključujući trenutnog američkog ministra zdravstva Roberta F. Kenedija Jr.

Naftovod dug 1886 kilometara radi od 2017. godine. Međutim, još uvijek mu nedostaje ključna dozvola za rad ispod jezera Oahe u Južnoj Dakoti, a lokalna plemena tražila su opsežnu procjenu uticaja projekta na okolinu.

Tokom tronedjeljnog suđenja porotnici su čuli iskaz saosnivača i predsjednika upravnog odbora Energy Transfera Kelsija Vorena, koji je u videosvjedočenju rekao da su protestanti stvorili „potpuno lažnu priču“ o njegovoj kompaniji. „Bilo je vrijeme da uzvratimo udarac“, rekao je.

Odvjetnik Energy Transfera Koks rekao je sudu da je Greenpeace iskoristio naftovod Dakota Access kako bi „promovisao vlastiti sebični program“. Advokati Greenpeacea tvrdili su da grupa nije vodila proteste, već je samo pomagala u podršci „nenasilnoj, otvorenoj akcionoj obuci“.

Greenpeace želi uzvratiti

Kao odgovor na presudu glavna pravna savjetnica Greenpeace Internationala Kristin Kasper rekla je da „Energy Transfer nije čuo zadnje od nas u ovoj borbi“.

„Nećemo odustati, nećemo biti ućutkani“, navela je.

Greenpeace je, kako piše BBC, podnio protivtužbu protiv Energy Transfera na nizozemskom sudu tvrdeći da naftna kompanija pokušava nepošteno koristiti pravni sistem kako bi ućutkala kritičare. Tužba, podnesena početkom ovog mjeseca, traži nadoknadu svih šteta i troškova.

Ostavite komentar

0 Komentari
Inline Feedbacks
View all comments

Najnovije

Povezani članci