U Crnoj Gori se o problemu neplodnosti u poslednje vrijeme sve više govori, što je, kako ističe predsjednica Fondacije „Budi mama“, pomak u odnosu na prije nekoliko godina, ali da su prisutne barijere.
„Uvijek je barijera taj kontakt. Oni kad traže pomoć, u proceduru ih uvedu doktori, ali malo zakazuje psihološka pomoć. Još uvijek nijesmo došli do toga da možemo da dobijemo besplatnu psihološku pomoć u Crnoj Gori“, istakla je Mihaljević.
Struka kaže da se zdravstvena kultura mijenja i da sve mlađe žene dolaze na preventivne preglede. Međutim, starosna granica za rađanje je pomjerena zahvaljujući brzom tempu životu i prioritetima koji se mijenjaju.
„Idealna godina za roditeljstvo i za reprodukciju su 20-te, ali zaboravljamo jedan drugi segment, a to je psihološka stabilnost i spremnost za taj korak, odnosno za roditeljstvo. Svako vrijeme kad se desi trudnoća, željena ,je pravo vrijeme za trudnoću“, smatra Šehović.
Kako o ženskom tako i o muškom sterilitetu treba govoriti, saglasni su sagovornici Gradske RTV.
„Stres, da krenemo od toga jer je prisutan. Ishrana, infekcija, svakako ih ne možemo zaboraviti, urođene, stečene anomalije. Znači dijapazon uzroka i razloga je ogroman. Zato se vraćamo na onaj značaj preventivnih pregleda jer što prije upoznamo našeg neprijatelja mi ćemo se lakše boriti sa njim“, zaključio je Šehović.
Disciplina, upornost , predani rad ključna je poruka struke na putu ka ostvarivanju u roditeljstvu tj. u procesu vantjelesne oplodnje. Iz Fondacije „Budi mama“ ističu da svi parovi koji žele da se ostvare kao roditelji mogu dobiti punu podršku u Savjetovalištu koja funkioniše u okviru Fondacije.