Foto: Pixabay
Društvo profesionalnih novinara (DPNCG)ponovo poziva javne funkcionere da se uzdrže od svake vrste napada, uznemiravanja i onemogućavanja rada novinara, a posebno od „traženja pravde“ pred sudovima zbog analitičkih i istraživačkih tekstova.
„Na žalost, ni promjena trodecenijske vlasti nije rezultirala dolaskom mladih političara koji razumiju interes javnosti i ulogu medija. U Crnoj Gori se mediji i dalje doživljavaju samo kao sredstvo prenošenja njihovih poruka, dok retko ko razumije obavezu analitičkog novinarstva čiji je cilj da upozori na društvene anomalije“, navode u saopštenju iz DNPCG-a.
Novinari se, kako su saopštili, tako često tretiraju kao „nosači“ mikrofona i kamera, nužno zlo preko koga se plasiraju interesi.
„To da je novinarstvo (koje poštuje etičke standarde) posao od javnog značaja, na žalost političari ne znaju ili je mali broj onih koji o tome promišlja“, navode oni u saopštenju.
Dodaju da takvoj klimi ne doprinosi na žalost ni sama Vlada, čiji zvaničnici treba da prodju ozbiljne edukacije kada je u pitanju sloboda izražavanja.
„Nedopustivo je uvijek bilo otimati novinarima sredstva za rad, cenzurisati ih, omalovažavati ih i huškati na njih. Kao posljedicu smo imali napade i prijetnje, od kojih na žalost brojni i najteži nijesu riješeni“, stoji u saopštenju.
Moraju, prema njihovim riječima, podsjetiti ministre, lokalne zvaničnike i sve javne funkcionere da je standard Evropskog suda za ljudska prava i slobode da se štiti sloboda izražavanja i da su oni dužni da trpe veći stepen kritike.