„Finansijskom revizijom je utvrđeno da je politički subjekt ostvario prihode u iznosu od 61.131.39 eura i rashode u iznosu od 10.396,11 eura za razliku od istih evidentiranih u poslovnim knjigama i iskazanim u finansijskom izvještaju. Partija je u Izvještaju o prihodima, imovini i rashodima političkog subjekta iskazala prihode u iznosu od 7.007,13 eura i rashode u iznosu 524,12 eura“, saopštio je DRI.
Piše i da je Civis ostvario poslovni rezultat za 2023. u iznosu od 50.735,28 eura, dok isti nije iskazao kapital u poslovnim knjigama; da su depoziti na žiro računima na kraju 2023. iznosili 102.011,66 eura, dok su gotovina i gotovinski ekvivalenti iskazani u iznosu od 7.368 eura; kao i da se nije moglo utvrditi pravo stanje obaveza, iako je taj politički subjekt iskazao dugoročne i kratkoročne obaveze.
Mišljenje je donio nadležni Kolegijum DRI-a u sastavu: predsjedavajući Senatu DRI-a, senator Nikola N. Kovačević (rukovodilac) i senator dr Milan Dabović (član).
DRI je saopštio i da su revizijom pravilnosti utvrđene neusklađenosti poslovanja Civisa koje se odnose na nedosljednu primjenu odredbi Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja i Zakona o računovodstvu.
„Shodno Zakonu o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja, politički subjekt nije obezbijedio vođenje računovodstvene evidencije o svim prihodima, imovini i rashodima po porijeklu, visini i strukturi prihoda, imovine i rashoda, pa je Godišnji finansijski izvještaj sačinjen na osnovu nepotpunih podataka. U dostavljenom Obrazloženju, politički subjekt je naveo razloge neevidentiranja svih žiro računa i ukazao da je sa jednim od neiskazanih žiro računa upoznata Agencija za sprječavanje korupcije“.
Kažu i da Civis nije dostavio Godišnji konsolidovani finansijski izvještaj za 2023.u zakonom propisanom roku.
„Takođe, isti nije sačinio Izvještaj o načinu i namjeni utrošenih sredstava za finansiranje redovnog rada ženskih organizacija, iako je ostvarivao prilive iz budžeta Crne Gore za finansiranje rada ženske organizacije. Pored toga, politički subjekt nije donio Statut ženske organizacije ‘Civisa’. Finansijski plan za 2023. godinu nije donešen dok je Program rada donijet sa zakašnjenjem od šest mjeseci. Politički subjekt je ostvario prihode od članarina u ukupnom iznosu od 1.315,00 eura, međutim isti nije donio Odluku o članarini shodno Zakonu. Izvještaj o popisu imovine nije izrađen, nije prezentiran popis depozita na žiro računima, gotovine u blagajni, obaveza i potraživanja. Politički subjekt nije obezbijedio evidenciju potraživanja, iako je ostvario prihode iz budžeta lokalne samouprave – Glavnog grada Podgorica. Evidentiranje ulaznih faktura i ostalih akata političkog subjekta nije obezbijeđeno, a takođe nije izrađena interna procedura za vođenje kancelarijskog poslovanja“, dodaje DRI.
Kolegijum DRI-a je, pošto grupa birača/savez građana kao politički subjekt nema svojstvo pravnog lica, izdao preporuku skupštinskom Odboru za sveobuhvatnu izbornu reformu, odnosno Radnoj grupi nadležnoj za izmjene Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja da, „izmjenama Zakona definiše način poslovanja grupe birača kao političkog subjekta nakon održanih izbora i sticanja parlamentarnog statusa, ukoliko se ista ne transformiše u političku partiju“.
Civis je dužan da do 17. novembra dostavi DRI-u Akcioni plan za realizaciju preporuka, a do 17. aprila 2025. godine i Izvještaj o realizaciji preporuka.
Izvještaj se dostavlja na upoznavanje skupštinskom Odboru za antikorupciju, Odboru za politički sistem, pravosuđe i upravu, Odboru za sveobuhvatnu izbornu reformu zbog date preporuke, Vrhovnom državnom tužilaštvu na ocjenu i mišljenje, kao i Agenciji za sprječavanje korupcije, shodno Protokolu o saradnji.
Izvještaj o reviziji Godišnjeg konsolidovanog finansijskog izvještaja Saveza građana Civis za 2023. je dostupan na internet stranici DRI-a.