Nakon pet godina čekanja Agencija za sprečavanje korupcije danas je donijela odluku kojom je utvrđeno da je bivši predsjednik i premijer Milo Đukanović prekršio Zakon o sprečavanju korupcije, tako što je sakrio prihod od 16.741 eura. Kako je Gradskoj saopštio v.d. direktor ASK-a Dušan Drakić MANS je 2019. godine inicirao pokretanje postupka protiv Đukanovića, ali je tadašnje rukovodstvo utvrdilo da je zahtjev neosnovan. Tako nije smatrao Upravni sud, koji je postupak vratio na ponovno odlučivanje.
„Ovo je jednostavna odluka, kad se pročita veoma je kompleksna i mislim da će biti od pažnje za rad drugih nadležnih organa i organa gonjenja na osnovu cjelokupne dokumentacije koju ćemo mi dostaviti već sjutra ujutru na dalje postupanje“, kazao je Drakić.
Iako je dobro da se ASK pomjerila sa mrtve tačke kada je riječ o bogatstvu nekadašnjeg šefa države Mila Đukanoviča, današnja odluka predstavlja samo početnu fazu razotkrivanja porijekla imovine njegove porodice, ocjenjuju iz Akcije za socijalnu pravdu.
„Svi mi u Crnoj Gori znamo da je to bogatstvo milionskih vrijednosti i oni se prosto više ne trude da sakriju to bogatstvo nego naprosto golim okom vidljivo. Ovo je kažem, samo početak i ono što dobar dio javnosti očekuje kada je u pitanju ASK jeste taj slučaj satova milionskih vrijednosti ili vrijednosti stotina hiljada eura makar prema onome što je prikazivano u javnosti o čemu se govorilo u javnosti“, kazala je Mrdović.
Nakon godina iščekivanja, probuđena je nada kod građana Crne Gore da će ipak saznati kolika je zapravo imovina Mila Đukanovića i njegove porodice, kaže za Gradsku novinarka Rajka Raičević. Ipak, podsjeća na brojne afere za koje je 16 hiljada eura neprijavljene imovine, samo kap u moru.
„Porijeklo prvog miliona. E od prvog milona je sve krenulo i brojni milioni za koje ne znamo koliko ih ima, kao ni firmi. Važno je spomenuti aferu „Pandora papiri“ koja je međunarodnog karaktera, gdje se spominju Milo i njegov sin Blažo u šest različitih država svijeta čime se prikrivaju trastovi i firme za koje se ne zna. Ako se sjetite afere „Ničija kuća“ koja je neotkrivena i ne zna se ko je stvarni vlasnik. Ima tu brojnih privatizacionih procesa i putevi vode ka Milu Đukanoviću“, kaže Raičević.
Dok je obavljao funkciju predsjednika Đukanović je primao mjesečnu platu u iznosu od 2.000 eura, a na ruci je nosio satove čija se vrijednost, navodno, mjeri milionima eura. Epilog afere „Satovi“, biće poznat u narednih mjesec dana, kaže Drakić.
„Taj predmet, u suštini on je pri kraju, rezultati ispitnog postupka će biti poslati javnom funkcioneru nakon čega ćemo donijeti odluku. Krajem februara ili početkom marta možemo očekivati da se ta odluka donese“, kaže Drakić.
Na pitanje koliko je predmeta koji se tiču bivšeg predsjednika i premijera u fiokama ASK-a, Drakić nije imao kontkretan odgovor.