Deletić Milačić: Ukoliko pristupimo učeniku sa poštovanjem poštovanje ćemo dobiti zauzvrat

Odnos nastavnik - učenik drastično se promijenio od perioda kada je nastavnik bio autoritet, a učenik imao ulogu pasivnog primaoca znanja, navode sagovornici Gradske RTV. Ističu da je najvažnije da se svi akteri obrazovno-vaspitnog procesa jasno pridržavaju pravila ponašanja u učionici.
Foto: gradski.me

Autoritet nastavnika u školi mora biti zasnovan na uzajamnom poštovanju, znanju, dosljednosti i pravednosti, ističe profesorica Andrijana Deletić Milačić.

„Ukoliko mi pristupimo učeniku sa poštovanjem, onda ćemo to isto poštovanje da dobijemo. Mislim da je sve na nama i definitivno na činjenici da moramo uvijek raditi na sebi i ne očekivati da nam neko drugi, odnosno da nam profesija čuva autoritet“, smatra Deletić Milačić.

Ranije su roditelji manje osporavali autoritet nastavnika, dok sa promjenom paradigme vaspitanja, on prolazi kroz mnoge izazove, ističu iz Ministarstva prosvjete.

„Važno je da nastavnici uspostave neki balans između autoriteta i bliskosti sa učenikom. Takođe, nastavnik svojim svakodnevnim ponašanjem od onog prvog momenta kad uđe u učionicu, potom kako je odjeven, kako se ophodi prema djeci… On svim svojim postupcima dobija ili gubi autoritet“, ističe Dragana Ćetković, v.d.Generalna direktorica Direktorata za visoko obrazovanje i studentski standard.

Da je integritet nastavnika ugrožen, smatraju i u Sindikatu prosvjete. Dodaju da su od ministarstva tražili izmjene propisa iz oblasti obrazovanja.

„Da to bude proces započet gdje ćemo svi zajedno imati učešće, i nastavnici, i javnost, roditelji, i učenici, svi. Da vidimo koja su to rješenja loša, koja dobra, šta možemo da unesemo bolje da bi, naravno, obrazovni sistem u Crnoj Gori bio kvalitetniji i bolji, ističe Jovan Drašković iz Sindikata prosvjete.

U Ministarstvu su prepoznali potrebu za izmjenu pravilnika o izricanju vaspitnih mjera učenicima osnovnih škola.

„I ta podrška će biti u školi, Centru za socijalni rad i Upravi policije. Takođe, mi želimo pojačati odgovornost djece i njihovih roditelja, i izbjeći onu dosadašnju praksu u kojoj su se izricale neke vaspitne mjere koje su se svodile na formalne postupke i nije bilo nekih opipljivih posljedica. Dakle, naš cilj je da za učenike imamo obavezne tretmane u školama i da pomažemo roditeljima kroz odgovarajuće obuke u nadležnim institucijama“, kaže Ćetković.

Kompetentnost nastavnika i posvećenost poslu moraju biti osnov njihovog autoriteta, poručuju sagovornici Gradske RTV.

Ostavite komentar

0 Komentari
Inline Feedbacks
View all comments

Najnovije

Povezani članci