Politika

“Decenije zanemarenog problema otpada i njegovog uticaja na zdravlje građana su izazovi koje će ova Vlada riješiti tokom svog mandata“

Iz Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera saopštili su da Iako SEP neposredno ne imenuje Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, smatraju da kao resor koji se bavi životnom sredinom treba da u svega nekoliko selektivnih segmenata ukažu da se na ovom polju radi puno.

Iz Ministarstva ističu da decenije zanemarenog problema otpada i njegovog uticaja na zdravlje naših građana su izazovi koje će ova Vlada i Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera riješiti tokom svog mandata. Prioriteti, kako su naveli, uključuju izgradnju regionalnih centara za upravljanje otpadom u Podgorici, Bijelom Polju, Nikšiću i Baru, što ćemo realizovati i uz podršku međunarodnih partnera – Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i Svjetske banke (WB).

“Razgovarali smo sa EBRD-om o podršci za izgradnju regionalnog centra i proširenju postojećih kapaciteta deponije Možura u Baru, što će značajno unaprijediti sistem upravljanja otpadom u ovom dijelu zemlje. U Nikšiću su, uz pomoć Svjetske banke, izrađeni elaborati koji prethode projektu za izgradnju regionalnog centra, a Opština je već definisala lokaciju za njegovu realizaciju. Posebno ističemo zatvaranje deponije Mislov Do, koja je decenijama ugrožavala zdravlje građana ovog kraja. Otpad se sada odvozi na deponiju Livade u Podgorici, čime je napravljen iskorak ka očuvanju životne sredine“, naveli su iz Ministarstva.

Iz Ministarstva su kazali da u saradnji sa lokalnom samoupravom Bijelog Polja rade na izboru lokacije za regionalni reciklažni centar, dok su u Podgorici definisali korake za unapređenje postojeće infrastrukture i proširenje djelatnosti na prostoru deponije Livade. Cilj im je da Glavni grad dobije moderan i efikasan centar za upravljanje otpadom koji će odgovarati potrebama građana i standardima zaštite životne sredine.

“Od prošle godine do sada sanirane su ili su u procesu sanacije 103 divlje deponije širom Crne Gore. Osim toga, Vlada aktivno radi na podizanju svijesti građana o važnosti odgovornog upravljanja otpadom, čime nastojimo spriječiti stvaranje novih nelegalnih deponija“, naveli su iz Ministarstva.

Ističu kako će državni plan upravljanja otpadom biti predat Vladi na usvajanje do kraja godine shodno ranije postavljenim rokovima. Takođe su, kako su naveli, započete i aktivnosti shodno Zakonu o upravljanju otpadom.

U posljednjih devet mjeseci održano je pet sjednica Radne grupe za Poglavlje 27 i četiri sjednice Klastera IV, u okviru kojeg se ovo poglavlje nalazi. Ovo pokazuje, kazali su iz Ministarstva povećanu aktivnost rada pregovaračkih grupa s obzirom na zacrtane rokove za ispunjenje završnih mjerila, što se, kako ističu, pokazalo i u Izvještaju Evropske komisije.

“Vlada ostaje posvećena rješavanju ovih pitanja, uz stalnu saradnju sa lokalnim samoupravama, građanima i međunarodnim partnerima, osiguravajući dugoročna rješenja za održivo upravljanje otpadom, zaštitu zdravlja građana i unapređenje kvaliteta životne sredine“, zaključuju iz Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera.

Ostavite komentar

0 Komentari
Inline Feedbacks
View all comments

Najnovije

Povezani članci