Skupština Glavnog grada imenovala je Bajka Vučićevića za vd direktora Agencije za izgradnju i razvoj Podgorice.
Za direktora Gradskog pozorišta imenovana je Sandra Vujović, za v.d. direktora Tržnica i pijaca Ivan Bojović. Na čelu Parking servisa je imenovan Nikola Lazović, dok je na čelu Dječjeg saveza Bojović Duška Šljivančanin.
Skupština Glavnog grada je usvojila predlog odluke o razrešenju člana Savjeta RTV Podgorica sa 30 glasova odbornika, zbog sukoba interesa.
Odbornici su usvojili predlog odluke o preuzimanju dijela duga po osnovu kreditnog zaduženja d.o.o. “Vodovod i kanalizacija” Podgorica. Odbornici nijesu usvojili predlog odluke o dopuni Statuta Glavnog grada; Odbornici su usvojili predloge odluke o programu rada javnih ustanova i predsuzeća u Glavnom gradu. Usvojili su i Savjet za davanje predloga imena ulica i trgova u Glavnom gradu i Savjet za prevenciju narkomanije. Skupština Glavnog grada je sa 30 glasova usvojila 45 tačaka dnevnog reda.
Odbornici su na današnjoj sjednici diskutovali o Izvještaju o radu gradonačelnika, uprave, posebnih i stručnih službi Glavnog grada u 2024. godini, a koji se odnosi na bivšu gradonačelnicu Podgorice, Oliveru Injac.
Završena je rasprava o davanju saglasnosti na odluke o izmjeni statuta gradskih preduzeća, a kojima je predviđeno povećanje naknada odborima direktora. Odbornici su saglasni da do povećanja mora da dođe i da je to bilo neophodno, a iz opozicije dodaju da jesu za povećanje, ali samo ukoliko postoji odgovornost ljudi u upravnim odborima, te da sadašnja garnitura u većini preduzeća ne zaslužuje povećanje.
Završena je rasprava i o odluci o podizanju spomen-biste Suli Radovom. Sekretarka za kulturu Snežana Tomanović je navela da je podizanje biste predviđeno Programom podizanja spomen-obilježja – na uglu Bulevara Revolucije i Džordža Vašingtona, naspram spomenika Svetog Petra Cetinjskog.
Na dnevnom redu je 48 tačaka.
Predsjednica Odbora Anđela Mićović ocijenila je da je predlog odluke o razrešenju člana Savjeta RTV Podgorica Aleksandra Đurišića, zasnovan na činjenicama jer je bio zastupnik Daily press-a što ne potvrđeno iz Osnovnog suda čime je bio u konfliktu interesa.
Sekretar za socijalno staranje Stefan Vešović kazao je odgovarajući na pitanje odbornice Maše Šturanović, da su kroz kapitalni projekat planirali izgradnju Gerontološkog centra koji bi imao još jedan Dom za stare i bio ustanova Glavnog grada.
„Obišao sam Dom za stare Podgorica i rade sjajan posao, tačno je da su kapaciteti puni i da postoji velika lista čekanja. Ne samo u tom domu nego i u svim domovima za stare u državi. Naš plan je da izgradimo Geronto centar koji bi imao još 250 kreveta i koji bi pružao svu zdravstvenu zaštitu za stare sugrađane. Na listi čekanja Doma za stare se trenutno nalazi oko 250 lica, uslovi u njemu su odlični i korisnici su zadovoljni sa svim servisima“, kazao je Vešović.
Odbornici raspravljaju o programima rada gradskih preduzeća:
Otvoren je pretres 35 do 41 tačke dnevnog reda “Program i rad javnih ustanova za 2025 godinu“.
Gradska sekretarka za kulturu Snežana Dakić Tomanović kazala je da je uvidom Sekretarijata u programe rada za 2025. godinu uvidio da su sve 4 ustanove, dakle: Narodna biblioteka “Radosav Ljumović“, Gradsko pozorište, Muzeji i Galerije i KIC “Budo Tomović“ izrazile svoje programe rada za 2025. u skladu sa Uputstvom o izradi godišnjeg programa.
“Svi finansijski planovi svih ustanova usklađeni su sa njihovim planiranim programskim aktivnostima na jednoj strani i budžetom Glavnog grada za 2025. godinu na drugoj strani“, navela je Dakić-Tomanović.
Mujović: Stubići su privremeni
Gradonačelnik Podgorice, Saša Mujović istakao je da se slaže za stubiće jer gospodin Zečević nema tu nikakve krivice.
“Zahtjevi idu od strane građana. ili ja idem ka sekreterijatu, tako da je Radoš Zečević, odnosno “Putevi“ samo izvršilac. Dijelim mišljenje da to ne izgleda lijepo naročito ne neke ulice kao što je Bulevar Džordža Vašingtona, ali nažalost, zakonska infrastruktura nije na nivou da možemo nešto bolje uraditi. Slažem se da ukoliko kazne budu veće – to će biti bolji efekat, ako je to zajednički stav i ako ćemo svi to podržati to je fenomenalna priča, međutim, generalno mi sada to ne možemo jer, na što se svodi naš sistem kažnjavanja? Naš sistem kažnjavanja se svodi da ukoliko je auto nepropisno parkirano, ne zaustavljeno nego parkirano – može doći “pauk“ da ponese to auto i trebamo mu pola sata do Željezničke stanice da doveze to auto, tamo odloži, dok se vrati – ništa uradili nismo. Veliki je problem što naša komunalna policija nema ingerencije da piše kazne za zaustavljanje. A saobraćajne policije nedostaje, nisu prisutni na terenu u obimu koji ovaj grad zahtijeva. U toku je izrada Zakona o bezbjednosti saobraćaja, on je trenutno na javnoj raspravi, Sekretarijat za saobraćaj Glavnog grada je intervenisao i dao je svoje primjedbe na taj zakon, u smislu, da se povećaju ingerencije Upravi za inspekcije poslove i komunalnoj policiji da može raditi ove poslove koje sam sad napomenuo: za kazne onima koji se nepropisno zaustavljaju i onima koji se nepropisno parkiraju. Gradskoj upravi su trenutno ruke “vezane“. U isčekivanju zakona novog – ovi stubići su privremeni objekti i jedva čekam da ih maknem, a naročito sa Bulevara Džordža Vašingtona“, istakao je Mujović.
Odbornik DPS-a Andrija Klikovac kazao je da mu je drago što se slažu po pitanju kazni.
“Ovo nikad nismo adresirali na političkoj ravni – na lokalnu upravu, iz razloga što smo se u prethodnom periodu susretali sa istim problemom, i znam da je problem u zakonima i mislim da je vrijeme došlo da zajednički, ako treba svih 58 odbornika da napravimo veću reakciju ka Vladi i Skupštini Crne Gore u vezi izmjena ovog zakona, jer je stanju u Podgorici neodrživo“, kazao je Klikovac.
Predsjednica Gradske skupštine Jelena Borovinić Bojović nadovezala se na komentare Gradonačelnika i odbornika Klikovca saglašavajući se da je to problem koji traje jako dugo.
“Važno je napomenuti da su intervencije na ovom zakonu od strane Sekretarijata za saobraćaj već upućene MUP-u, tako da se svi nadamo da će novim zakonskim rješenjem i ovaj problem biti na dobrom putu da se potpuno kvalitetno rješava, pokrenute su sve procedure koje nisu ranije pokrenute. Moglo se i ranije intervenisati ali, važno je da smo intervenisali, očekujem izmjene zakona i nadam se da će to biti što je prije moguće. Kad bude javna rasprava intervenisaćemo sa svoje strane koliko god to bude bilo moguće“, poručila je Borovinić-Bojović.
Zaključen je pretres i završena rasprava od 23 do 34 tačke dnevnog reda i sada su na dnevnom redu materijali od 35 do 41 tačke dnevnog reda “Program i rad javnih ustanova za 2025 godinu“ za predlozima odluka o davanju saglasnosti na programe rada za koje je takođe objedinjena rasprava.
Mujović: Pokrenuti razgovori oko nabavke 90.000 vodomjera
Gradonačelnik Podgorice, Saša Mujović naveo je da gradska uprava ispituje mogućnosti prevazilaženja problema zamućenosti vode na vodoizvorištu Mareza.
„Jedna od prvih stavki kojom sam se počeo baviti je da vidimo zašto nam je voda na Marezi zamućena. Broj dana u godini kada je voda zamućena je od 20 do 24. Naš Institut za javno zdravlje daje preporuku da je voda zamućena i da je treba prokuvavati kada je stepen zamućenosti jedna jedinica zamućenosti. Evropski standard je četiri, što znači da je naš standard četiri puta rigorozniji od onoga što predviđa EU. Kada bi koristili EU standard taj broj bi pao na respektabilno nižu brojku. Ideja je da bude nula dana, a to možemo da prevaziđemo izgradnjom filterskog postrojenja, a druga opcija je još napredniji sistem za prečišćavanje voda. Postavlja se pitanje ekonomske isplativosti i da li se isplati realizovati toliko veliku investiciju da bi smanjili taj broj sa 20“, kazao je Mujović.
On je naveo da su pokrenuti razgovori sa nekoliko firmi oko krucijalnog projekta – zamjene 90.000 vodomjera, koje je moguće daljinski očitavati.
„Riječ je o milionskoj investiciji, ali podržavam da se uzme kredit i to pitanje konačno riješi“, kazao je Mujović.
„Ideja je da postrojenje gradimo na teritoriji KAP-a„
Gradonačelnik je kazao da su razmatrali nekoliko opcija za izgradnju postrojenja, te da je jedna od ideja da se to radi na teritoriji KAP-a, odnosno industrijskoj zoni i privatnoj površini.
„Mislim da je to jako pogodna lokacija. Imali smo sastanak prije dva dana, a evo pročitaću i izvještaj koji sam dobio prije – da bi se izvršila tehnička procjena podobnosti predložene lokacije u okviru KAP-a, inženjeru su potrebne sljedeće informacije, ispitivanje nivoa kontaminacije zemljišta i vazduha na lokaciji, posebno u KAP-u, geotehničko ispitivanje na više mjesta, bušotina dubine 15 metara, topografsko snimanje terena. Opcija povezivanja Opštine Zeta sa novom alternativnom lokacijom bi zahtijevala novo ispitivanje, ali uopšteno govoreći bilo bi moguće. Čekamo vaše podatke itd…“, kazao je Mujović, čitajući izvještaj koji je dobio.
Nišavić: Predato pet tužbi nadležnim organima
Direktor podgoričkog Vodovoda, Aleksandar Nišavić kazao je da pripremaju tužbe, a da je do sada predato pet tužbi nadležnim organima.
„Od saniranja zatečenog stanja i opstanka društva, ne stižemo da se bavimo i tim dijelom“, kazao je Nišavić.
Zamjenik gradonačelnika, Boris Spalević je naveo da u preduzećima nema viška za prave radnike, a da će za „neradnike biti veselo“.
Mujović: Radovi na SC „Morača“ tokom ljeta
Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović kazao je, odgovarajući na pitanje odbornika, da će tokom ljeta biti radovi na SC „Morača“ i biti riješen problem krova.
„Radovi u SC ‘Morača’ moraju se obaviti tokom ljeta i tu nema odlaganja. Očekujem da ćemo radove na SC ‘Morača’ odma imati nakon osvajanja titule u ABA ligi. Prije dva dana sam imao razgovor sa direktorom Mtel-a i pomenuo sam mu problematiku boje i da razmotre i nađu način kako bi sala bila plavo-bijela. On je rekao da će delegirati moj zahtjev svom kreativnom timu i nadam se da ćemo u narednim danima dobiti rješenje i ljepši izgled, odnosno prikladniji za grad i klub“, kazao je Mujović.
Božović: Očistićemo Podgoricu od otpadnih guma već u ovoj godini
Izvršni direktor preduzeća „Deponija“ Podgorica, Aleksandar Božović kazao je da nije realno da Podgorica dobije postrojenje za preradu otpadnih guma, jer taj projekat ne bi bio isplativ.
„Odlučili smo se jednostavniju varijatnu i rezač za gume, gdje ćemo ih rezati na određeni način, a otkupljivaće ih Turska. Tender za nabavku jedne tavke mašine je u toku i nadam se da će stići do oktobra, a to znači da ćemo već u ovoj godini imati očišćenu Podgoricu od otpadnih guma“, kazao je Božović.
On je naveo da vjeruje da će se Podgorica baviti gumama iz cijele Crne Gore.
Božović je naveo da je dug „Čistoće“ približno 3,5 miliona i u prethodne dvije godine je porastao za oko 2,5 miliona.
„Afirmativno je da smo potpisali ugovor sa kolegama iz Čistoće i napravili reprogram“, naveo je Božović.
Nišavić: Prethodna rukovodstva paušalno iznosila podatke
Izvršni direktor gradskog preduzeća „Vodovoda i kanalizacija“ kazao je da prethodna rukovodstva Vodovoda nisu radila na modernizaciji preduzeća.
„Tačno je da su gubici na mreži na nivou 54 odsto. Gubici su jednim dijelom izazvani samim načinom na koji je formiran Vodovod. U pitanju su tehnički gubici. Glavni grad i Vodovod nije radio na tome da stvara više rezervoarskih prostora kako bi umanjio gubitke i potisak u sistem, a time smanjili i ostale troškove, prvenstveno struje. Osim tehničkih gubitaka, imamo gubitke zbog starog cjevovoda, a u jednom dijelu grada i preko 50 godina“, kazao je Nišavić.
Podsjeća da Podgorica ima i brojne nelegalne priključke.
„Ovo preduzeće u prethodnom periodu nije ulagalo u opremu i sanaciju smanjenja rashoda poslovanja, već su sredstva išla na razne donacije trećim licima, zaposlenima, osnivanju komisija i zbog svega toga nemamo adekvatnu opremu kojom bi mogli da smanjimo gubitke. Ranije je navođen manji procenat gubitaka, jer su se paušalno iznosili podaci u samim izvještajima i paušalno se predstavljali. Tome svjedoči činjenica da na jednom broju mjesta nismo imali mjerače protoka, a da su sa tih pozicija redovno dostavljani tačni podaci o protoku vode, što nije bilo realno. Kada pitamo ljude koji su pripremali te izvještaje kako je to moguće, oni nam kažu ‘tako je rekao direktor’. Sada imamo jasne i precizne podatke o gubicima na mreži“, naveo je Nišavić.
On je naveo da su urađene značajne aktivnosti na realizaciji projekta Postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, što je prioritet preduzeća Vodovod.
„U prethodnoj godini je povučeno preko osam miliona eura kreditnih sredstava po osnovu značajnih aktivnosti za izgradnju samog Postrojenja. Pripremljen je glavni projekat“, kazao je Nišavić.
Ističe da je neistina da ništa nije rađeno na vodoizvorištu Mareza u prethodnom periodu.
On je kazao da nije njegov problem što pojedini u Vodovodu nisu mogli da dolaze na posao osam sati, da ne koriste pauzu po 2-3 sata i završavaju privatne obaveze tokom radnog vremena, te da se trude da sada iskoriste svakoga ko želi da radi, a da su ostalima „vrata otvorena“, odgovarajući na pitanje odbornika opozicije zbog čega su pojedini zaposleni napustili preduzeće.
Hot: „Čistoća“ je ranije dolazila do pozitivnog poslovanja fiktivnim fakturama
Vršilac dužnosti direktora preduzeća „Čistoća“, Denis Hot kazao je da odbornici opozicije površno govore o radu „Čistoće“ i da su informacije koje iznose netačne, podsjećajući kako se u prethodnom periodu rukovodilo u ovom preduzeću.
„Poražavajuće je što vi kao odbornici ne razumijete kako je regulisan rad gradskih preduzeća. Nama resorno ministarstvo određuje regulativu i uredbu, a to nas na neki način prinudi da odredimo cijenu sa kojom ćemo da poslujemo negativno. Morate izučiti regulativu i onda biti realni i objektivni“, kazao je Hot.
Ističe da je u prethodnom periodu bila dobra naplata.
„Čistoća da bi pozitivno poslovala 2019, 2020, 2021. i 2022. godine fiktivno fakturisala Glavnom gradu ujede (pasa) i zahvaljujući tom prihodu poslovala pozitivno. Čistoća to sada ne može normalno da naplati. To će sad da se otpiše, ide na rashodnu stranu i javlja se minus. Gospođa Stanislava Martinović iz Poreske uprave je izvodila razne malverzacije da, kada je god falilo sredstava da Čistoća bude pozitivna, ona je nalazila način da uknjiži određena sredstva. Tako se 2020. sa stanovima izvršila određena malverzacija, gdje je prikazano pozitivno poslovanje“, istakao je Hot.
Sadašnji rezultat je, kako navodi, prouzrokovan Granskim kolektivnim ugovorom.
On je pozvao da se napravi analiza i da ako se utvrdi da nije urađen maksimum, da je voljan da podnese ostavku.
Odgovarajući na pitanja odbornika, Hot je naveo da su prihodi preduzeća porasli u prethodnom periodu.
Šušić: Opozicija iznosi poluinformacije
Predsjednik Kluba odbornika „Za budućnost Podgorice – NSD, SNP, UCG“, Mitar Šušić naveo je da se iz opozicije plasiraju poluinformacije i da se iznose teške optužbe bez bilo kakvih dokaza.
„Interesantna mi je bila informacija da članovi odbora direktora imaju službena vozila. Ako je to tako, ne sviđa mi se to, pa bilo to u preduzeću Putevi ili negdje drugo. Pozivam ih, ako je tako, da vrate vozila“, kazao je Šušić.
Na njegove riječi je reagovao Zečević i naveo da to nije istina i da ne privatno niko ne koristi vozila.
Vučković: Sportski objekti bili glavna partijska ćelija DPS-a u gradu
Izvršni direktor Sportskih objekata, Aleksandar Vučković kazao je da su Sportski objekti do 8. avgusta 2023. bili glavna partijska ćelija DPS-a u gradu.
„Znalo se da u Sportskim objektima ne može niko da radi ko nije za DPS. Bliski srodnik odbornika Arsovića je radio u vrijeme bivšeg direktora koji je sebi dao dva stana od države. Svi gubici su napravljeni za vrijeme DPS-a. Potpisivani su štetni ugovori, a kojim su oštećeni Sportski objekti, kao i odlukama tadašnjeg menadžmenta. Nije ranije smetalo da se organizuju koncerti na Stadionu malih sportova, kojeg je DPS pustio u rad bez upotrebne dozvole. Travu na Gradskom stadionu nisu promijenili 10 godina, a mi smo to uradili od naših sredstava“, kazao je Vučković.
Podsjeća da je račun Sportskih objekata 8. avgusta, kad je stupio na dužnost, bio blokiran, ali da se od tada nije desilo da je plata zakasnila ili da je račun bio blokiran, demantujući odbornika Klikovca da je preduzeće u problemu.
Na riječi Vučkovića reagovao je Arsović, navodeći da je neprimjerno da pominje njegovu majku u kontekstu dobijanja stanova, te da ona nema veze sa dodjelom stanova.
Zečević: Podgorica danas ima konačno dobar gradski prevoz
Direktor gradskog preduzeća Putevi, Radoš Zečević objasnio je zbog čega su kupljeni polovni autobusi.
„Polovni autobusi da se voze i pet godina, po tim cijenama, a garantovano nam je da će to biti najmanje deset godina, je isplativa investicija. Podgorica danas ima konačno dobar gradski prevoz i to ne može niko da demantuje“, kazao je Zečević.
On je naveo da je u svim slučajevima ispoštovana procedura i da je sve rađeno u skladu sa zakonom.
Klikovac: U gradskim preduzećima danas 258 više zaposlenih nego 2022. godine
Odbornik DPS-a Andrija Klikovac je naveo da je u gradskim preduzećima danas 258 zaposlenih više u gradskim preduzećima nego 2022. godine.
„Broj zaposlenih u preduzećima 2022. godine bio je 2.322, dok je 2024. godine 2.607 radnika. Mogli smo da slušamo kako mnoga preduzeća imaju višak zaposlenih. Putevi su 2022. imali 136 zaposlenih, a danas 278. Čistoća 568, a sada 634. Pogrebne usluge sa 101 na 116, Zelenilo sa 130 na 157. To je ukupno 285 zaposlenih više“, naveo je Klikovac.
Maraš: U Vodovodu na bolovanju 118 radnika
Odbornica Demokrata Ljiljana Maraš komentarisala je rad preduzeća „Vodovod“, navodeći da je to preduzeće bilo u veoma lošem stanju po dolasku na funkciju sadašnjeg direktora Aleksandra Nišavića.
„Zatečena su 572 radnika, a najveći broj je bio u administraciji, dok je najmanje bilo tamo gdje su bili najpotrebniji. Problem su, kao i danas, bolovanja. Trenutno je na bolovanju 118 radnika. Bivša vlast je povećala radnicima zarade 10 odsto, a nakon toga je došlo do primjene GKU, čime su troškovi zarada povećani za 25 odsto. Zatečeno stanje je i nizak nivo naplate potraživanja, iako se zna da se ovo preduzeće isključivo finansira iz sopstvenih sredstava. Problem su i sudski sporovi, nelegalni priključci i veliki broj nelegalnih potrošača… U januaru je došlo do povećanja cijene vode, a opet je kriv bio Nišavić, iako je objašnjeno zbog čega je zaista došlo do povećanja“, kazala je Maraš.
Završena je rasprava o davanju saglasnosti na odluke o izmjeni statuta gradskih preduzeća, a kojima je predviđeno povećanje naknada odborima direktora:
Paunović: Primanja naknada su bila neusklađena sa trendom povećanja zarada
Odbornik Demokrata Mitar Paunović je istakao da se današnjom odlukom daje saglasnost za izmjene statuta podgoričkih preduzeća, kojima se konačno, kako je rekao, ispravlja nepravda prema članovima odbora direktora preduzeća.
„Primanja naknada su bila neusklađena sa trendom povećanja zarada u Crnoj Gori. Naknada ne treba da bude simbolična, već skladno njihovim obavezama kada je u pitanju rukovođenje privrednim društvima“, kazao je Paunović.
On je podsjetio na lošu praksu iz doba bivše vlasti.
„Današnji poslanik u Skupštini Crne Gore, Oskar Huter bio je direktor TO Cetinje tri mjeseca u v.d. stanju, a sebi je obezbijedio ugovor na 21.000 eura otpremnine. Bivši direktor podgoričkog preduzeća Čistoća ugovorom je sebi predvidio 24 mjesečne neto zarade po prestanku mandata i to ne u slučaju razrješenja, već po prestanku mandata. Sve je to svjesno urađeno i nezakonito. Takođe, Nikola Divanović, prvi čovjek DPS-a Budve, bio je godinu dana na funkciji, a dobio je 61.000 eura otpremnine kada je bio predsjednik Odbora direktora Monteputa. U preduzećima Željeznice – Savo Parača predsjednik Odbora direktora za pola godine uzeo otpremninu od 180.000 eura, izvršni direktor Blažo Šaban uzeo otpremninu od 140.000 eura, članovi Odbora direktora – Milan Lakićević, Dušan Perović, Milorad Jovanović i Rešad Nuhodžić po 45.000 eura otpremnine, kao i Miodrag Gomilanović 80.000 eura. Sve to u trenutku kada je dug Željeznice bio 200 miliona eura, a prosječna plata 460 eura. Tu je i Zoran Vukčević koji je bio u Odboru direktora IRF-a, plata mu je bila 3.000 eura, ali je njegova otpremnina bila 90.000 eura. Danilo Orlandić, bivši direktor Aerodroma, sebi je ugovorom predvidio 55.000 eura. Direktor Eko-fonda Jovan Martinović 45.000 eura, bivši direktor CEDIS-a Zoran Đukanović 80.000 eura, Miško Rađenović, Sveti Stefan hotel, 51.000 eura. U Pošti Crne Gore, bivši direktor Ivan Kalezić 33.000 eura“, naveo je Paunović.
Spalević objasnio zašto pojedina privredna društva nisu obuhvaćena odlukom
Zamjenik gradonačelnika Boris Spalević pojasnio je i zbog čega pojedina privredna društva nisu obuhvaćena ovom odlukom.
„Sva privredna društva Glavnog grada, koja u statutima imaju definisane visine naknada, oni su dali predlog za izmjenu tih naknada, a ona privredna društva kojima u statutu nije navedeno koliko iznosi ta naknada, mogu samostalno da odrede svoju naknadu“, kazao je Spalević.
Krnić: Naknade povećati u preduzećima gdje se ostvaruju dobri rezultati
Odbornik Preokreta Mirza Krnić je naveo da naknade treba povećati u preduzećima gdje se ostvaruju dobri rezultati.
„Pominjali ste preduzeće Deponiju, gdje se ostvaruju dobri rezultati. Ipak, kako vi očekujete da to utiče na motivaciju, ako stavljate u isti koš Deponiju i neko preduzeće koje posluje u minisu. Nama treba profesionalizovana uprava. Treba da imamo veće naknade, ali da isporučuju rezultat. Moraju imati autonomiju u radu, da im partija na stoji kao mač nad glavom. Moraju da donose i nepopularne odluke“, kazao je Krnić.
Mićović: Povećanje naknada korak ka profesionalizaciji
Odbornica PES-a Anđela Mićović navodi da je ovo važan korak za profesionalno i odgovorno upravljanje gradskim preduzećima i ustanovama.
„To je povećanje malih naknada članovima odbora direktora i savjeta. Znamo da gradska preduzeća igraju ključnu ulogu u svakodnevnom životu naših građana. Upravljanje tim sistemima nije jednostavno ni lako. Ako od članova odbora direktora očekujemo da savjesno, stručno i odgovorno donose odluke koje direktno utiču na kvalitet usluga i poslovanje ovih sistema, onda je fer i nužno da ih za to i primjereno nagradimo. Naknade su trenutno simbolične i ispod nivoa. Time šaljemo poruku da odgovornost nije adekvatno vrednovana, što dugoročno može dovesti do pada kvaliteta upravljanja i gubitka motivacije da se u takvom sistemu učestvuje“, kazala je Mićović.
Ona je podsjetila da naknade nisu mijenjane godinama, a da su nekim savjetima one bile i po 100 eura.
„Glasanje za ovaj predlog odluke ne treba posmatrati kao trošak, već kao investiciju, kvalitet, stabilnost i odgovornost u radu naših preduzeća i ustanova“, istakla je Mićović.
Arsović: Čašćavamo ljude koji to u ovom trenutku ne zaslužuju
Odbornik DPS-a, Vladan Arsović kazao je da opozicija hvali rad preduzeća tamo gdje ima mjesta za tako nešto, te da niko nikad nije kritikovao rad preduzeća Deponija.
„Povećanje naknada u upravnim odborima je dobro i do toga je moralo da dođe, iako u ovom trenutku čašćavamo ljude koji to ne zaslužuju“, kazao je Arsović.
Perić: Naknade da se povećaju, ali da postoji odgovornost
Odbornik Preokreta Srđan Perić poručuje da je vlast promijenjena, ali ne i sistem.
„Nisam protiv toga da se naknade povećaju. Neka se povećaju i višestruko, ali mora da postoji i njihova odgovornost. Partije upravljaju preduzećima, ali mora da postoji odgovornost. Neka ljudi budu i plaćeni, ali mora da se radi i donose rezultati. Jasno je da partije to ne žele kako bi imale kontrolu“, kazao je Perić.
Šušić: Naknade u gradskim preduzećima neadekvatne
Izvjestilac radnog tijela Mitar Šušić kazao je da je Odbor za statut i propise dao pozitivno mišljenje na ove predloge odluka. On je ukazao da razumije potrebu da se povećaju naknade ljudima koji obavljaju važne funkcije u javnim preduzećima, imajući u vidu da su one neadekvatne, da se nisu mijenjale, a da je prosječna zarada rasla.
„Smatram da je povećanje moglo biti pravno-tehničko uobličeno na malo srećniji način, odnosno da se nije trebalo vezivati za obračunsku vrijednost koeficijent. To je nešto što je potpuno anahrono. Formulisana je prije 20 godina i nije se mijenjala, a prosječne zarade su znatno porasle u posljednjih nekoliko godina“, kazao je Šušić.
On je naveo da se naknade članovima odbora direktora moraju povećati, jer „nije adekvatno upravljati milionskom imovinom, a primati 150 eura“.
Završena rasprava o Izvještaju o radu gradonačelnice za prošlu godinu.
Mašković: Imamo jednu od najnižih realizacija kapitalnog budžeta u novijoj istoriji
Odbornik Evropskog saveza Miloš Mašković je naveo da je kroz Izvještaj o radu, razvoj grada ostao na čekanju.
„Imamo jednu od najnižih realizacija kapitalnog budžeta u novijoj istoriji Glavnog grada. Izvještaj nema jasnih pokazatelja učinka, imamo nefunkcionalna preduzeća, a neka od njih tonu u sve dublji minus. Ne postoji nikakva politička niti profesionalna odgovornost za ljude koji su doveli ta preduzeća u takvo stanje“, kazao je Mašković.
Mujović: Nema mjesta ni za kakav radikalizam
„Uvijek ću baštiniti vrijednosti na kojima sam vaspitan i onome što se nalazi duboko u mom srcu. U mom srcu nema mjesta ni za kakav radikalizam. Moja Podgorica je gospodska, otmena i široka, kao i gdje ima mjesta za sve. Nema mjesta ekstremizmu. Svi imaju prostora da iskažu mišljenje, ali da ne vrijeđaju druge. Program Biblioteke definiše menadžment i vjerovatno će oni dati objašnjenje. Vjerujem da to nisu uradili sa nekom lošom porukom. Oni mogu obrazložiti za tu knjigu. Uvijek sam na strani pravih vrijednosti“, kazao je Mujović, odgovarajući na pitanje odbornice DPS-a Nele Savković Vukčević kako komentariše što se u gradskoj Biblioteci promovisala knjiga o Blagoju Jovoviću, kao srpskom junaku.
Šušić: Mašković je neuspješni organizator revolucije u Gradskoj TV, nema više mjesta za jednoumlje
Na te riječi Savković Vukčević i Maškovića reagovao je i odbornik NSD-a Mitar Šušić, navodeći da je to pokazatelj kako je Podgorica funkcionisala, ako su to najveće zamjerke.
„Gospodin Mašković, kao neformalni lider opozicije i neuspješni organizator revolucije u Gradskoj TV nas je podsjetio na neke od svojih neuspješnih pokušaja plasiranja određenih političkih tema – Gradska TV i Kakaricka gora su nastavile da funkcionišu, iako je on pokušao da napravi spektakularne teme u toku prethodnog mandata“, kazao je Šušić.
On je naveo da mu je drago što iz institucija kulture u Podgorici odsustvuje duh jednoumlja na koji je navikla opozicija.
„Sve što nije u skladu sa vašom ideologijom, vi doživljavate kao opasnost. Institucije kulture će biti u službi kulture i u službi građanskog doživljaja slobode, a ne u funkciji komunističkog doživljaja ideološke matrice koju treba da promovišu. Svaka knjiga koja zaslužuje da bude dio programa, treba da nađe mjesto u tim institucijama“, istakao je Šušić.
Mugoša: Glavni grad ima brojne posljedice zbog učinjenog u prethodnom periodu
Odbornik Evropskog saveza, Budimir Mugoša kazao je da Glavni grad sada ima brojne posljedice zbog učinjenih stvari u prethodnom periodu.
„Imamo brojne probleme, neriješene projekte, a koje su najavili da će sada riješiti, kao Jugozapadnu obilaznicu i bulevar Vojislavljevića za koji su kazali da su počeli da ga grade. I dalje je veliki problem saobraćaj. Sekretarijat za saobraćaj postavlja stubiće i gdje treba i gdje ne treba. Imamo previše ležećih policajaca i ne znam ko je to planirao“, kazao je Mugoša.
Krnić: Kapitalni budžet će i u ovoj godini biti slabo realizovan
Odbornik Preokreta Mirza Krnić kazao je da se učinjeno iz Izvještaja o radu gradonačelnika za 2024. ne može adresirati na Mujovića, već isključivo na Injac.
„Podsjetiću da je 30 miliona eura prebačeno iz prethodne u ovu. Kapitalni budžet je bio na svega 63 odsto izvršenja. Oko 45 miliona je svega ostvareno od 70. Već nekoliko mjeseci upozoravamo da će da se dogodi i ove godine, jer je samo 8 odsto realizovano u odnosu na ukupni nivo. U prvom kvartalu smo već u zaostatku 15 miliona“, kazao je Krnić.
On je naveo da su saobraćajne gužve i dalje jedan od najvećih problema, kao i problem sa parkingom.
„Od januara 2024. se govori o tome da treba da se izgradi saobraćajna studija, a nije raspisan ni tender. Za tako kompleksnu studiju trebaće najmanje godinu. Ne vidim korake ka razvoju grada, već samo stagnaciju kao i do sada“, naveo je Krnić.
Šaponjić: U prethodnoj godini bez novih kapitalnih projekata
Odbornik DPS-a Stefan Šaponjić kazao je da nije bilo novih kapitalnih projekata u prethodnoj godinu, a da su samo završavani započeti radovi.
„Neću podržati ovaj Izvještaj o radu gradonačelnika, ali ću poželjeti sreću novom gradonačelniku i nadam se da će unaprijediti rad u predstojećem periodu i da ćemo se zajedno radovati novim investicijama“, kazao je Šaponjić.
Mujović: Moja ideja i vizija su zgrade manje spratnosti, potrebna nam je zelenija Podgorica
Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović je istakao da je njegova ideja i koncepcija razvoja Podgorice je „humanija i zelenija Podgorica“.
„Postojale su neke stvari u PUP-u koje su loše. Jako visok stepen izgrađenosti i zauzetosti površina, kao i malo zelenih površina. Uputili smo zahtjev da se vodi računa o spratnosti objekata i da ona po mogućnosti ne prelazi pet. Moja ideja i vizija su te zgrade manje spratnosti i po uzoru na veće gradove, na nekoliko mjesta se mogu graditi i veće zgrade. Poenta je da te parcele budu humanije i stepen betona što manji. To nije moja mašta, nego zvanični zahtjev Ministarstvu prostornog planiranja. Čeka se usvajanje PUP-a i onda ćemo vidjeti“, kazao je Mugoša.
On je naveo da se ne može svaki slobodan prostor koristiti za izgradnju zgrada.
Odbornik DPS Stefan Ćulafić ocijenio je da su najbolje o radu prethodne uprave grada rekle sadašnji članovi većine.
„Odluka o mjesni zajednicama trebala je biti usvojena prošle godine. Imali smo najlođiju realizaciju kapitalnog budžeta. Plaši me što imamo i lošu realizaciju kapitalnog budžeta tokom ove godine. vrijeme da se stisne pedala gasa. Dobro znamo kakvo je stanje u Vodovodu, imali smo rekord da nijesmo mogli da pijemo vodu sa česme. Što se tiče Zelenila koliko se radilo na uređenju površine. U 2021 godini imali smo 12 novih dječjih igralipšta i osam parkova. Prošle godine smo imali samo dva nova parka i to jedan ulici Vojislavljeviča i u MZ Zagorič“, kazao je Ćulafić.
Ukazao je da nijesu nabavljeni novi autobusi i da sus ekupovali polovni stari po 15 godina.
Odbornik SD Miloš Mašković kazao je da je ovo najmanje izvještaj o radu Mujovića, već da se radi o rezultatima Olivere Injac.
“ Izvještaj je pisan neozbiljno i građani treba da znaju, pisala ga je vještačka inteligencija. Ovo što je napisano je daleko od onoga što smo mi živjeli prošle godine. Koliko je neozbiljan pokazuje da nema podataka koliki je procenat realizacije kapitalnog budžeta. On je oko 60 odsto i niži je nego u godini pandemiji virusa. Skoro polovina projekata ostala mrtvo slovo na papiru. Ne postoji mjerljivost uspjeha“, kazao je on.
Predstavnica predlagača Vesna Brajović je kazala da je izvještaj o radu bivše gradonačelnice Olivere Injac sačinjen na osnovu podataka koji su dobijeni od sekretarijata, preduzeća i organa.
“ Počeću sa opedijeljenim budžetskim sredstvima i realizovani budžetom za prethonu godinu. Budžet za prošlu godinu je bio 133,4 miliona eura i realizovan je 75 odsto. Imali smo određene budžetske pozicije koje su bolje realizovane nego godinu ranije. Imali smo veće primitke za 14 odsto u odnosu na 2023. godine, veće prihode od prodaje nepokretnosti za 20 odsto u odnosu na planirane ciljeve. Budžet bio dovoljan za normalno funkcionisanje grada“, kazala je Brajović.
Ona je kazala da su imali za 15 odsto veće lokalnih javnih prihoda.
Glavni grad je imao projekete kada je riječe o najranjivim grupama stanovništva.
„Imali smo pružanje pomoći i njegu u kući za 140 korisnika, jednokratnu pomoć za 1450 osoba. DIjeljeni su besplatni dnevni obroci za oko 290 porodica i poklon paketi za novorođenu djecu“, kazala je Brajović.
Preduzeće Putevi su započeli sanaciju putnog pravca Farmaci-Lekići-Grbavci-Vukovci, kao u Ubli-Momče kazala je Brajović.
„Imali smo dobru saradnju sa mjesnim zajednicama i rekonstrukciju njihovih objekata. Renovirane su mjesne zajednice u Ublima, Tološima, Komanima i Gorica“, kazala je Brajović.
Predsjednica Skupštine Glavnog grada Jelena Borovinić Bojović predložila je da se objedini rasprava iz dnevnog reda i spoji dio tačaka.
Odbornici su juče završili raspravu o osam tačaka dnevnog reda.
Predlog za postavljanje biste Suli Radovom
Predstavnik predlagača, sekretarka za kulturu Snežana Tomanović obrazložila je predlog za podizanje biste Suli Radovom.
„Razlozi za podizanje biste Suli Radovom narodnom pametaru, etičaru i sudiji čuvaju se uspomene na istaknutu ličnost nacionalne istorije, što je u skladu sa članom 1 i 5 Zakona o spomen obilježjima. Podizanjem spomen obilježja predviđeno je programom podizanja spomen obilježja i u skladu sa tim pristupilo se pripremi odluke. Na osnovu zakona predlaže se Glavnom gradu da se podigne spomen obilježje „. kazala je Tomanović.
Odbornik Budimir Mugoša je kazao da ne može da vjeruje da još nije podignut spomenik Sulo Radovom.
“ On je sa tadašnjim vlastima uvijek bio na granici između omiljenog i omraženog, vjerovatno jer je imao svoj stav i mišljenje. Nadam se da će njegov spomenik biti postavljen tu gdje je planirano. Očekujem da će većina podržati da bude postavljen na pomenutom mjestu, barem da budemo saglasni oko takvih stvari „, kazao je Mugoša.
Gradonačelnik Saša Mujović kazao je da želi da otkloni sve dileme o lokaciji za podizanje spomenika Suli Radovom i da je to njegova odgovornost.
„Razgovarao sam sa predstavnicima Fondacije i nije bilo dileme da treba da se postavi bista Suli Radovom. Oni su tokom tog sastanka predložili lokaciju i dali sasvim jedno lijepo obrazloženje. Da spomenik treba da bude u blizini spomenika Svetom Petru. Da Sula gleda na svoje Komane i prema Svetom Petru Cetinjskomm, nekog ko ga je postavio. To je priča koja ima utemeljenje, I ja sam to podržao i razlog hitnosti je da taj spomenik postavimo za 21. maj i da to bude svečani čin“, kazao je Mujović
On kaže da je pogriješio, jer je trebalo da prihvati da se postavi spomen bista, ali da se sačeka sa odabirom lokacije, tog istog dana.
“ Predlog Pokreta za Podgoricu je imao utemeljen predlog da možda ne treba da budu spomenici dva ekstremno važne istorijske ličnosti naše istorije u uskom prostoru. Predlog Pokerat za Podgoricu je bio da bude na drugoj lokaciji gdje će biti više vidljiv i važniji. Svi iz vladajuće većine su stali iza mog obećanja i podržali moju odluku, da će lokacija biti tamo gdje su definisali iz Fondacije“, kazao je Mujović.
Odbornica DPS Nela Savković Vukčević kazala je da je snažno i jezgrovito besjedio što je odlika Crnogoraca, sa mudrim porukama.
“ Sula Radov je govorio u ime svoje zajednice i vodio računa o potomstvu kojem to ostavlja. Sula Radov je pozivao da se stvari mijenjaju, ne zaboravite neko ko je da se usklađujemo sa novim vrremenima. Njegova izreka „Novi vakat rađa novi nauk“. Pozivao je da smo spremni za ono pto dolazi“, rekla je ona.
Potpredsjednik Skupštine Dragutin Vučinić kazao je da Glavni grad jasno definiše zašto je baš na toj poziciji određeno da se postavi bista Suli Radovom.
“ Da se donese odluka da se na skveru i ulicima koje ga okružuju, gdje je je monumentalni spomenik Svetog Petra Cetinjskog, kao temelja Crne Gore i gdje će biti bista Suli Radovom, zabrani postavljanje drugih spomen obilježja“, kazao je Vučinić.