"KRAJNJI IZBOR UVIJEK OSTAJE NA DOMAĆIM VLASTIMA"

Dabetić za Gradsku: Crna Gora se suočava sa izazovom balansiranja između globalnih normi i očuvanja suvereniteta

Crna Gora, kao članica brojnih međunarodnih organizacija, suočava se sa izazovom balansiranja između globalnih normi i očuvanja suvereniteta. Doktor političkih nauka Zoran Dabetić, za Gradsku objašnjava kako korišćenje međunarodnih partnera, poput mišljenja Venecijasnke komisije ili ambasada zemalja Kvinte, može donijeti stabilnost, ali i biti kontraproduktivno…
Foto: Gradski.me

U globalnom svijetu, članstvo Crne Gore u međunarodnim organizacijama postaje ključni faktor za stabilnost i razvoj zemlje. Ipak, doktor političih nauka Zoran Dabetić, smatra da postoje i izazovi koji dolaze sa čestom potrebom za usklađivanjem nacionalnog zakonodavstva sa međunarodnim normama.

„Na jednoj strani to je dobra stvar jer mi smo članica određenih međunarodnih organizacija i moramo naše zakonodavstvo i čitav rad na nacionalnom nivou usklađivati sa međunarodnim dijelom. Na drugoj strani, mora se voditi računa da se kroz to ne izgubi nacionalna autonomija u brojnim pitanjima, jer upravo ukoliko vi često koristite upravo te međunarodne mehanizme za neke stvari za koje nam i nisu potrebne, vi na taj način legalnim putem uvodite brojne međunarodne sile, strane faktore na našu teritoriju“, objašnjava Dabetić.

Kako političke krize u Crnoj Gori nijesu ništa novo, često se, u političkom diskursu, može čuti potreba za mišljenjem, pa i arbitražom međunarodnih partnera u rješavanju unutrašnjih pitanja.

Dabetić ocjenjuje da se tako može narušiti balans između međunarodnih i nacionalnih interesa.

„Jer, evo konkretno, Venecijanska komisija je savjetodavno tijelo Savjeta Evropa, Crna Gora je članica tog tijela i za neke, tako da kažem, ozbiljnije pravne stvari i mehanizme, logično je da se državni vrh Crne Gore ili političke elite, konsultuje sa Venecijanskom komisijom. To mišljenje može biti usvojeno, ukoliko odgovara određenim politikama, ali isto tako, na drugoj strani ono i ne mora biti usvojeno“, kazao je Dabetić.

Iako je savjetodavno mišljenje Venecijanske komisije važan element međunarodne politike, Dabetić podsjeća da krajnji izbor uvijek ostaje na domaćim vlastima.

„Posmatrajući Crnu Goru i brojne političke krize koje prate i savremenu Crnu Goru i ono što je bila ranije, od lokalnog do nacionalnog nivoa, mislim da je jako korisno konsultovati se sa nekim međunarodnim partnerima i organizacijama. Takođe, tu treba jako voditi računa, na jednoj strani to osigurava stabilnost i institucionalni proces izgrađivanja čitave države, a na drugoj strani može u potpunosti na neki način obesmisliti opšte političko djelovanje političkih elita“, istakao je Dabetić.

Zaključuje da bi mišljenje međunarodnih partnera, umjesto se pošto – poto usvaja, trebalo da bude korektivni faktor djelovanja političke elite u Crnoj Gori.

Ostavite komentar

0 Komentari
Inline Feedbacks
View all comments

Najnovije

Povezani članci