Na sastanku je, kako se navodi, konstatovano da Ministarstvo unutrašnjih poslova u saradnji sa UN sistemom i UNHCR-om dugi niz godina daje snažan doprinos stvaranju sigurnog ambijenta za zbrinjavanje i integraciju izbjeglica.
“Crna Gora je decenijama unazad prepoznata kao država širom otvorenih vrata prema izbjeglicama, koje utočište iz ratom zahvaćenih oblasti traže upravo u Crnoj Gori. Kako smo devedesetih godina prošlog vijeka zbrinuli na desetine hiljada izbjeglica iz regiona, tako smo otvorili granice i za državljane Ukrajine”, kazao je Šaranović.
Šaranović je izrazio zahvalnost na podršci koju UNHCR pruža institucijama u Crnoj Gori, u prvom redu Ministarstvu unutrašnjih poslova, već pune 32 godine.
“Rezultati koje ostvarujemo plod su ne samo naših napora već čvrste dugogodišnje saradnje, koju iz godine u godinu osnažujemo novim projektima i aktivnostima”, rekao je Šaranović.
Krause je pohvalila napore Ministarstva unutrašnjih poslova u oblasti politike prema izbjeglicama, ali i tražiocima međunarodne zaštite – azila.
Posebno je istakla važnost usklađenosti Crne Gore sa spoljnom i bezbjednosnom politikom EU kada je pružanje privremene zaštite licima iz Ukrajine u pitanju.
“Kancelarija UNHCR-a u Crnoj Gori u Ministarstvu unutrašnjih poslova vidi ključnog partnera kada govorimo o zbrinjavanju i zaštiti izbjeglica, zato vrlo rado pružamo svoju ekspertizu u kreiranju normativnog okvira i sprovođenju aktivnosti na terenu”, saopštila je Krause.
Sastanak je, zaključuje se, bio prilika i da se sagovornici osvrnu na organizaciju zajedničke konferencije povodom obilježavanja 10 godina IBelong kampanje i pokretanja Globalne Alijanse za okončanje apatridije koja će se održati sredinom novembra u Podgorici.