Prema podacima Gradske TV, cijene ogrijeva u Podgorici su prilično visoke. Pelet, koji je često izbor zbog efikasnosti, košta od 165 do 180 eura po toni, dok za briket treba izdvojiti 280 eura. Ugalj, prema cjenovniku Rudnika uglja Pljevlja, građani plaćaju od 69,66 do 88,71 eura po toni, uz dodatni trošak prevoza od 21,37 eura po toni. Drva, kao tradicionalan izvor grijanja, dostižu cijene od 75 do 80 eura po metru kubnom za bukovinu ili pitominu. Iz NVO Green home poručuju da većina građana ne može da priušti grijni materijal po ovim cijenama.
“Najugroženije grupe građana su najviše izložene kako tome da nemaju dovoljno sredstava za obezbjeđivanje adekvatnog ogrijeva, tako i da su najviše izložene lošem ogrijevu što dodatno utiče na njihovo zdravlje jer najugroženije grupe građana se koriste neadekvatnim sredstvima pa pronalaze daske, ostatke namještaja, različite materijale koji dodatno ispuštaju kancerogene materije”, kazala je izvršna direktorica NVO Green Home, Azra Vuković.
Iz Direktorata za energatsku efikasnost kažu da će cijene energenata pasti kada građani svoja domaćinstva počnu opremati na energetski efikasan način, a Vlada će im u tome pomoći kroz program, vrijedan 8,8 miliona eura.
„Ta ulaganja se odnose na unaprjeđenje omotača njihovih objekata, termoizlolaciju fasade, zamjenu stolarije i unaprjeđenje tehničkih sistema i uvođenje nekih visokoefikasnih sistema grijanja, toplotnih pumpi, dakle, naprednih klima uređaja, sistema koja koriste pelet koji imaju visok stepen energetske efikasnosti“, istakao je direktor Direktorata za energetsku efikasnost, Božidar Pavlović.

Za Vladin program energetske efikasnosti pristiglo je oko 3.000 prijava što je pokazatelj da je svijest građana na visokom nivou kada je riječ o uvođenju modernih tehnologija za grijanje i hlađenje, poručili su iz Direktorata za energetsku efikasnost. Najavili su da će i u narednim godinama pokretati slične programe sa većim budžetom od ovogodišnjeg.