Potpuno smo uvjereni da su takav nalaz i mišljenje ispravni i kada se radi o uniformama Specijalne jedinice Uprave policije i kada je riječ o bilo kojoj drugoj pojavi u javnim službama gdje se mora voditi računa o građanskom karakteru države i njrnoj multietničkom društvenom biću.
“Svaka simbolika, makar koliko bila historijska ili tradicionalna, ukoliko je jednovjerska, narušava multivjerski karakter i izaziva reakciju kod pripadnika druge zajednice koja sebe ne može prepoznati u toj simbolici“, istakli su iz Bošnjačkog vijeća.
Smatramo da treba principijelno ukazivati na ove pojave, nezavisno od koga dolaze, i da li je riječ o ovoj ili nekoj ranijoj Vladi. Podsjećamo da u Crnoj Gori živi petina stanovništva islamske vjere kojima, takođe, kao i ostalim građanima, pripadaju ove javne službe, kazali su iz Bošnjačkog vijeća.
“Zbog toga tražimo i da se u ovom slučaju, u potpunosti, poštuje načelo nediskriminacije i uklone obilježja u svim znamenjima i oznakama državnih službi koja ne oslikavaju multietnički i multivjerski karakter Crne Gore“, zključuju iz Bošnjačkog vijeća.