Uvođenje zaštitara u svim obrazovno vaspitnim ustanovama, jedna od inicijativa Prijestonice nakon tragičnih događaja na Cetinju, podržana je od strane Vlade i biće realizovana od 15. februara do kraja školske godine.
,,Ovo smatramo višestruko značajnim, ne samo zbog podizanja bezbjednosti u cetinjskim školama, već smatramo da je ovo odličan način da se preventivno djeluje kada se radi o svim oblicima nasilja, a prije svega mislim na vršnjačko nasilje. Kako će teći ovaj sistem zaštite u ovoj školskoj godini, ostaje da vidimo nakon analiza, ali ono što jeste sigurno da će Prijestonica insistirati da u budućem periodu zaštitari odnosno fizičko obezbjeđenje obrazovno vaspitnih institucija bude prisutno u svakom momentu u našim školama“, kazao je Savo Borozan, iz Sekretarijata za finansije i ekonomski razvoj Cetinja.
Uvođenje zaštitara u obrazovnim institucijama, direktorice osnovnih škola na Cetinju smatraju dobrim potezom.
,,Toliko loših nas je potreslo u posljednje vrijeme, tako da će samo prisustvo zaštitara prvo rasteretiti roditelji, ali i sve nas zaposlene u školi. Zaštitati ne samo da će pomoći u održavanju reda, brzoj reakciji u slučaju nasilja ili drugih kriznih situacija, kontroli ulazaka i izlazaka iz škole, a takođe mogu doprinijeti i većem osjećaju sigurnosti među učenicima i roditeljima“, kazala je direktorica OŠ „Njegoš“, Adrijana Aleksić.
,,Upravo tog prvog dana kad smo razgovarali sa djecom, kad smo ih pitali da li postoji nešto što bi pomoglo da se oni još sigurnije osjećaju u školi, dobili smo odgovor od njih da bi im baš zaštitari ulili neko dodatno povjerenje i sigurnost“, objašnjava Nataša Stojanović, direktorica OŠ „Lovćenski partizanski odred“.
Pored Cetinja, planiranom aktivnošću Vlada je predvidjela da u 42 srednje i 65 osnovnih škola u Crnoj Gori, koje pohađa značajan broj učenika, zaštitari do kraja školske godine osiguraju veći nivo bezbjednosti i prevenciji nasilja u obrazovno vaspitnim ustanovama.