Bjeković: Nasilje sveopšte prisutan fenomen, političari da imaju odgovornost za izrečenu riječ

Nasilje kao vid ili način rješavanja konflikta ne samo da nije dopušten među ljudima, nije dopušten ni među državama ni među mnogim drugim faktorima koji na neki način opredjeljuju sudbinu ljudi, kazao je zaštitnik ljudskih prava i sloboda Siniša Bjeković u emisiji „Intervju“ Gradske televizije.

Bjeković upozorava da bi političari trebali da imaju odgovornost za izrečenu riječ.

„Sloboda govora podrazumijeva da niko ne može da je ometa ili da uskraćuje nekoga iz prostog razloga jer mu se ne dopada šta je ona ili on rekao. S druge strane svaka odluka ili iskaz poslanika može da bude podložna kritici, a u toj kritici se koriste uvredljive riječi koje na neki način osporavaju suštinu onoga što je rečeno“, dodaje Bjeković.

Navodi da je činjenica da smo u Crnoj Gori tenzični, te da je nasilje postalo fenomen koji je sveopšte prisutan. Poziv na nasilje je, upozorava, ono što se ne smije tolerisati.

„Nije prisutan samo u parlamentu, nije prisutan ni samo u medijima, na televiziji ili štampanim medijima. On je prisutan na ulici. Najgore što se može desiti jednom društvu je da tom maniru podliježu i osobe uzrasta od 13-18 godina, dakle djeca koja preko društvenih mreža prosipaju takve salve uvreda prema svojim vršnjacima, prema ljudima koje uopšte ne znaju, prema pojavama o kojima u većini slučajeva nemaju saznanja“, ističe Bjeković dodajući da je sa suzbijanjem takvih vrsta ponašanja je neophodno početi u nekoj ranijoj fazi.

„U fazi prije nego dođete u situaciju da budete poznata javna ličnost. U Crnoj Gori problem suzbijanja nasilja mora da počne znatno ranije, a pitanje tolerancije među ljudima, odnosno prihvatanje različitosti očigledno je nešto sa čime smo zakazali od najranijeg uzrasta, a pod tim ne mislim samo na osnovno već i na predškolsko obrazovanje“, ističe Bjeković.

Različitosti su, ističe, normalna pojava.

„Svi smo mi različiti, pa i rođena braća imaju različito razmišljanje, ne samo po pitanju politike. Postoje braća koja se etnički različito izjašnjavaju ili imaju različito viđenje oko toga kako treba raspolagati imovinom. Imate braću koja imaju potpuno različito viđenje oko toga kako treba da izgleda uređenje države. Sve su to, čini se, očigledna stanja koja su kod nas izgubila nekakav osnovni smisao“, dodaje Bjeković.

Podsjeća da je više puta bio u prilici da u parlamentu prisustvuje tenzijama između političara kada je riječ o diskusiji o određenim pitanjima.

„Međutim, kada se završi diskusija u velikom broju slučajeva postoji relaksirana atmosfera, čak i šala među poslanicima što navodi na pomisao i potrebu da građanima pojasnim da prvo razmisle svojom glavom prije nego što slijede bilo koji put. Sa druge strane da ne proglašavaju nikoga krvnikom i neprijateljem jer su nekad krvnici i neprijatelji bili najveći prijatelji kad je to zatrebalo. Živimo na istom području i neki jednostavno idu za tim da dokažu i pokažu da u Crnoj Gori živi jedan narod ili dva ili tri naroda, ali krv i meso u manje više isti ili slični među svima nama. Čini se da je genetsko porijeklo slično među onima koji se najteže nalaze na istoj liniji“, dodaje Bjeković.

Poručuje da razmislimo i shvatimo da što god radili i kako god radili radimo za dobro ili loše ove države.

„Ako joj mislimo za dobro i ako mislimo da za nju vežemo svoju sudbinu. Razmislimo postoji li nešto što nas spaja, jer kako sada stvari stoje ne postoji ništa što nas spaja, a postoji sve što nas razdvaja“,poručio je Bjeković.

Cijelu emisiju možete pogledati ovdje:

Ostavite komentar

0 Komentari
Inline Feedbacks
View all comments

Najnovije

Povezani članci