Bezazleni porazi Danske i Švedske

Danska i Švedska su kolo prije kraja glavne runde obezbijedile plasman u polufinale Evropskog prvenstva za rukometaše, pa posljednja runda grupe 2 nije imala veći rezultatski značaj.

Zbog toga su rasterećeni Danci mogli da priušte poraz od Slovenije (28:25), koja je zauzela treće mjesto i igraće u petak za petu poziciju na EHF Euru.

Izgubila je i Švedska, ubjedljivo od Norveške – čak 33:23.

Slovenci su vodili većim dijelom utakmice, da bi Danci u 40. minutu preokrenuli na 20:18. Bilo je uzbudljivo skoro do kraja, a sve je odlučeno kada je Aleks Vlah pogodio za 27:24 na 56 sekundi do kraja.

To je prva pobjeda Slovenije nad Danskom poslije 24 godine.

Kristjan Horžen sa šest pogodaka bio je najefikasniji igrač ,,dežele“, sjajni Klemen Ferlin imao je 10 odbrana.

Kod Danaca, koji su odmarali glavne igrače, takođe po šest dali su Niklas Kirkeleke i Lukas Jergensen.

Slovenija je sakupila šest bodova, jedan više od Portugala, čiji je rival – Holandija – osvojila prvi bod (33:33).

Portugal je prvi put poveo u 52. minutu (29:28), u 55. je stigao i do dva razlike, a kad je Fransisko Košta dva minuta i osam sekundi prije kraja pogodio za 33:31 činilo se da će pirinejska selekcija uzeti dva boda.

Ipak, Nils Verštajnen je smanjio, a Jorn Smits 11 sekundi prije kraja meča postavio konačan rezultat.

Rutger ten Felde je dao sedam golova za Holandiju, Martim Košta i Luiš Frade po osam za Portugal.

Švedska je u mislima već bila u polufinalu, a Norveška je uspjela da popravi utisak i glavnu rundu završi sa četiri boda.

Aleksandre Blonc je u pobjedi od 33:23 blistao sa 11 pogodaka, dok su Šveđani rasporedili golove, pa je najefikasniji bio Lukas Sandel sa četiri gola.

Glavna runda EP zatvara se sjutrašnjim mečevima grupe 1, u kojoj je poznato da će Francuska – koja ima osam bodova – kao prvoplasirana u polufinalu igrati sa Švedskom.

Rivala čeka Danska, a tri su kandidata – Njemačka (5), Mađarska (4) i Austrija (4).

Njemačkoj je protiv otpisane Hrvatske dovoljan i bod, a zanimljivo da bi našim komšijama odgovaralo i da izgube kako Austrija ne bi prestigla Njemce, jer bi Hrvatima to garantovalo olimpijske kvalifikacije kao devetoplasiranim na minulom prvenstvu svijeta.

Sve bi moglo da bude jasnije nakon prvog meča, koji igraju Austrija i Island. Austrijanci se nadaju trijumfu nad ,,ribarima“, te kiksu Njemačke s kojom su remizirali u glavnoj rundi. Ukoliko ove dvije selekcije završe grupu s istim brojem bodova, odlučivala bi gol razlika – domaćin je trenutno na ,,plus 6“, Janko Božović i drugovi imaju ,,minus 4“

Mađarska će biti druga ako pobijedi Francusku, Njemačka izgubi, a Austrija ne pobijedi Island.