Search
Close this search box.

EP U NJEMAČKOJ

Bez pobjednika u Hamburgu: Mamardašvili donio Gruziji istorijski bod, Česi umalo kažnjeni za promašaje

Na otvaranju devetog dana Evropskog fudbalskog prvenstva u Njemačkoj, Češka i Gruzija podijelili su bodove (1:1) u Hamburgu u utakmici drugog kola grupe F.

Ovo su ujedno i prvi bodovi za dvije seleckije na šampionatu nakon startnih poraza, a prvi bod za Gruzine uopšte na EP i to na svom debiju.

Obje selekcije ostale su u igri za plasman u osminu finala, – Češka će u posljednjem kolu igrati protiv Turske, dok će Gruzija odmjeriti snage sa jednim od glavnih favorita turnira Portugalom.

Česi su bili bolji rival, stvarali su šanse, ali Gruzija je ostala neporažena zahvaljujući fantastičnim odbranama Giorgija Mamardašvilija. Čuvar mreže Valensije sakupio je čak deset odbrana.

Gruzini su poveli u četvrtom minutu sudijskog dodatka prvog dijela golom Georgesa Mikautadzea sa penala. Konačan ishod postavio je Patrik Šik u 59. minutu.

Već u trećem minutu dvije velike prilike za Čehe u jednom napadu. Prvo je šut Adama Hložeka odbranio Mamardašvili, potom je probao Ladislav Krejči polumakazicama, izblokiran je, a onda u nastavku akcije Patrik Šik u šansi, ali ponovo brani golman Valensije.

Samo minut kasnije novo uzbuđenje pred golom Gruzina – nakon udarca iz ugla, Šik je probao glavom, međutim još jednom siguran Mamardašvili.

U 23. minutu Češka dolazi u vođstvo. Nakon auta, lopta je srećno stigla do Hložeka, koji je iz dva puta matirao Mamardašvilija. Međutim, nakon asistencije iz VAR sobe, pogodak je opravdano poništen zbog toga što je napadač Bajer Leverkuzena rukom unio loptu u mrežu.

Hložek je ponovo bio u prilici u 29. minutu, ali čudesni Mamardašvili je ostao nesavladan.

A onda, praktično prva šansa za tim Vilija Sanjola na isteku 45. minuta. Hviča Kvarachelija je izveo prekid, a Guram Kašija nije iskoristio zicer, odnosno njegov šut sa šest-sedam metara odbranio je Jindrih Štanek. Nekoliko sekundi nakon toga glavni arbitar Danijel Zibert dobio je poziv iz VAR sobe da pregleda potencijalno igranje rukom Robina Hranača, a njemački sudija odmah se uvjerio i pokazao na bijelu tačku.

Odgovornost je preuzeo Georges Mikautadze i poslao Štaneka u jednu, a loptu u drugu stranu. Hranač je apsolutni tragičar Čeha. U prvom kolu je postigao autogol i loše reagovao nakon drugog gola Portugala, a danas je skrivio penal, košmaran Euro za štopera Plzenja.

Češka je u finišu prvog dijela mogla do poravnanja – Šik je sve odlično uradio, ali njegov udarac maestralno je zaustavio Mamardašvili.

Prvu priliku u nastavku imali su popularni „krstaši“. Igrao se 58. minutu, kada je Kvarachelija kao brzi voz povukao kontru, odložio do Anzora Mekvabišivlija koji je šutirao unutar kaznenog prostora pored stative.

Kazna je stigla minut i po kasnije. Nakon udarca iz ugla, Ondrej Lingr je glavom pogodio stativu, a lopta se odbila pravo do Šika koji je iz neposredne blizine grudima ubacio u mrežu za konačnih 1:1.

Mogla je Češka već u 61. minutu do potpunog preokreta – nakon kornera, Krejči je bio najviši u skoku, ali njegov šut glavom završava malo pored gola.

David Jurašek je zaprijetio u 65. minutu, međutim brani Mamardašvili.

Strijelac izjednačujućeg gola i prva zvijezda Češke, Šik morao je zbog povrede da napusti teren u 68. minutu, a zamijenio ga je Mojmir Čitil.

Upravo je Čitil imao odličnu priliku samo osam minuta po ulasku na teren, šutirao je glavom u padu sa peterca, ali samo pokraj stative. Ubrzo nakon toga Lingr je uputio opasan udarac, ali bez većih problema intervenisao je Mamardašvili.

U petom minutu sudijske nadoknade umalo da Gruzija kazni Čehe za promašaje – sijevnula je kontra tri na jedan, rezervista Saba Lobjanidze je imao zicer, ali prebacio je čitav gol.

Od 18 časova u okviru iste grupe sastaju se Turska i Portugal u Dortmundu.