Vaterpolo reprezentacija Crne Gore ostvarila je prvu pobjedu na Mundijalu u Budimpešti.

Izabranici Vladimira Gojkovića opravdali su ulogu favorita mnogo teže od očekivanog i savladali Gruziju 10:9 (4:1, 0:3, 4:3, 2:2) u okviru drugog kola grupe A.

Za razliku od prvog duela naš tim je bio jači za Bogdana Đurđića koji je otpao protiv Mađarske zbog “brutalitija” Alekse Ukropine u meču sa Španijom u aprilu i upravo je on sa četiri pogotka vodio ekipu do teške, ali veoma važne pobjede.

Treba istaći da je Crna Gora bila oslabljena, pošto je Petar Tešanović napustio bazen u drugoj četvrtini zbog povrede vrata i više se nije vraćao, međutim dobro ga je zamijenio Dejan Lazović koji je na samom kraju odbranio zicer Marku Jelači i sačuvao pobjedu svojoj ekipi.

Naša selekcija je odlično otvorila duel, povela sa 2:0 golovima Dušana Matkovića i Bogdana Đurđića

Gruzija je prepolovila zaostatak preko Dušana Vasića

Crna Gora je do kraja uvodne dionice otišla na tri gola viška pogocima Miroslava Perkovića i Matkovića

U drugoj četvrtini neprepoznatljiva igra ekipe Vladimira Gojkovića

Golman Nikoloz Šubladze je u tim momentima začarao mrežu sa sedam odbrana i ostavio našu ekipu bez pogotka u drugom kvartalu.

To su na pravi način iskoristili njegovi saigrači i 3:0 dobili taj period i stigli do prvog izjednačenja na utakmici (4:4).

Na poluvremenu se Crna Gora konsolidovala i povratila igru iz prve četvrtine, ali se uporna Gruzija ponovo vratila u život u finišu tog dijela igre.

Najprije je Uroš Vučurović vratio prednost “ajkulama” početkom trećeg perioda (5:4), da bi potom Đurđić sa dva gola pogodio za (7:4).

Gruzija smanjuje na (7:5), a onda Vasilije Radović vraća tri gola zalihe (8:5).

Izabranici Dejana Stanojevića odbili su da se predaju, pa su preko Vapenskog i Vasića ponovo prišli na samo gol zaostatka (8:7) uoči odlučujućih osam minuta.

Na samom startu odlučujuće četvrtine Jovan Sarić donosi drugo poravnanje na meču, nakon što je bio precizan sa penala.

“Ajkule” ipak nijesu dozvolile iznenađenje. Đurđić je vratio vođstvo iz kontre, a onda smo iz prelijepe akcije golom Radovića ponovo stekli dva gola viška (10:8) na tri minuta i 49 do kraja.

Ni tu nije bio kraj drame. Bitadze je smanjio na (10:9), Gruzija je imala četiri napada da izvuče remi, a u posljednjem je igrača više. Prvo je Đurđić izblokirao Vasića, a onda je Lazović izrastao u junaka pošto je u posljednjoj sekundi zaustavio popularnu šraubu Marku Jelači.

Bogdan Đurđić vodio je “ajkule” do pobjede sa četiri gola, Vasilije Radović i Dušan Matković postigli su po dva, dok su se u strijelce upisali još i Miroslav Perković i Uroš Vučurović.

Izostao je učinak novajlije Kanstantina Averke koji je meč završio bez pogotka.

Petar Tešanović (jedna odbrana), Dejan Lazović (pet intervencija).

Na drugoj strani istakao se Dušan Vasić sa tri gola. Andrija Bitadze dva, a po jedan pogodak postigli su Nika Šušiašvili, Revaz Imnaišvili, Boris Vapenski i Jovan Sarić.

Nikoloz Šubladze (10 odbrana).

Igrač više: Crna Gora (8/3), Gruzija (12-5).

Podsjetimo naša reprezentacija je na startu poražena od domaćina i jednog od favorita za zlato Mađarske (12:8).

U posljednjem kolu grupne faze “ajkule” će odmjeriti snage sa Brazilom u subotu (19:30) i u slučaju trijumfa koji ne bi smio da dođe u pitanje zauzeli bi drugo mjesto.

To bi značilo osminu finala i gotovo izvjesno duel protiv Japana.

Večeras od 21 sat u okviru naše grupe sastaju se Mađarska i Brazil.